П'ЯТЬ СТАТТЕЙ ІЗ ЦИКЛУ «ЦИФРОВІ РЕЛІҐІЇ». ІНОВАЦІЙНА КОМПАНІЯ APPLE

 

Логотип цієї компанії дивним чином нагадує плід з дерева пізнання. Але не тільки це ріднить Apple з реліґійними культами. У 1977 році дизайнер Роб Янофф створив логотип Apple вйого нинішньому вигляді, який представляє собою обриси надкушеного яблука. Як з'ясувалося пізніше, надкушеним воно було намальоване тільки для того, щоб його не плутали з помідором. Однак цей логотип поступово почав обростати міфами. Любителі теорій змови хотіли бачитив цьому зображенні натяк на самогубство родоначальника ПК Алана Тюрінга, який вчинив самогубство у 1954 році, - поруч з ним було виявлено надкушене і, ймовірно, отруєне яблуко. На думку інших, більш правильним є припущення про те, що логотип має на увазі гру слів, адже дієслово «кусати» (to bite) звучить так само, як і назва одиниці інформації байт (byte).
      Існує і третя версія походження логотипу, яка до сьогоднішнього дня стала головною: надкушене яблуко символізує заборонений плід з древа пізнання добра і зла, спробувати який Адамаі Єву спокусив диявол в образі змія. Втім, явної згадки про яблуко в Біблії немає, а передбачуваний райський плід отримав свою назву через помилку в перекладі: латинське «malus» може означати як визначення «злий», так слово «яблуня». Треба сказати, що в компанії Apple добре знають, як забезпечити собі довгі «хвости». Правда, в даному випадку мова йде не про отруйних плазунів, апро цілком миролюбні черги фанатів, які моментально утворяться навколо магазинів Apple Store в усіх країнах світу, як тільки повідомляється про вихід чергового ґаджета. Можна подумати, що це шанувальники якогось культу виконують свої ритуали.

      Ось уже впродовж декількох років при описі драматичної історії Apple авторивдаються до слів і виразів з реліґійного лексикону, щоб віддати належне і харизматичному засновнику компанії Стіву Джобсу, і чудовим продуктам «яблуневого» бренду. Діапазон використовуваних епітетів простягається від «IT-ґуру» до нескромного «iGod», а в статтях і книгах прямо говориться про культ та апостолів Apple. Біоґрафія Стіва Джобса, яка сьогодні продається під лаконічною назвою «Steve Jobs», ще влітку 2011 року анонсувалася як «The Book of Jobs», що асоціюється з канонічною Книгою Йова (англійською - «The Book of Job») зі Старого Завіту
.
      ІЗ
ПОКУПЦІВ В МІСІОНЕРИ
      У компанії Apple охоче працюють над тим, щоб люди завжди прагнули до ідеалу. Проте не можна покладатися на один тільки ентузіазм фанатів, тому компанія розсилає своїх «проповідників» в маси, як це у всі часи робила церква. Якщо озирнутися назад, можна побачити, що Apple багато разів досягала успіху за рахунок розвитку вже існуючих на той момент ідей. Найперша така можливість випала в грудні 1979 року, коли Стів Джобс побачив у компанії Xerox перший в історії комп'ютер Xerox Alto, який використовує операційну систему з графічним інтерфейсом, призначеним для користувача і звичними сьогодні вікнами запущених програм.

      П'ять років по тому Стів Джобс представив перший персональний комп’ютер від Apple лінійки Macintosh. Проте спочатку Mac продавався зовсім не так добре, як планувалося, і тоді народилася ідея проголосити користувачів Apple «вісниками доброї новини». З'явилися захоплено-переконані продавці і покупці, які повинні були повідомити людям про щастя та ейфорію, які приносять комп'ютери Apple своїм власникам. Найуспішніший і знаменитий «вісникам доброї новини» - маркетолог компанії Apple Гай Кавасакі - виніс цю ідею в заголовок своєї книги «Selling the Dream», яка розповідає про мистецтво зробити з клієнта місіонера
.
      «Заступництво» прихильників Apple за свого «кумира» іноді виходило за рамки. «Ми є почесними борцями за Apple», - проголосив у 1997 колишній сержант ВМФ США Джессі Браун, який зібрав навколо себе групу під назвою Mac Marines з майже 1800 послідовників. У той час журналісти і представники великих компаній, що втратили свою прихильність до Apple і планували замінити свої Macinstosh на IBM PC, отримували від Mac Marines тисячі електронних листів з вимогами поставитися до Apple з повагою
.
      «Ловці людських думок» з компанії Apple виявилися настільки успішними, що церковні конфесії стали приводити їх як приклад ефективної місіонерської діяльності: «Станьте місіонерами», - під таким заголовком у європейському тижневику Christ &Welt Християнин і світ») з’явився коментар щодо того, які позиції залишила церква і як вони переосмислені комерсантами: «Євангелісти, які поширюють ідеї сьогодні, знаходяться в IT-світі цифрових пристроїв». Або, наприклад, таке формулювання: «Чого християни можуть навчитися у Стіва Джобса». Ентузіасти цифрових технологій відкрили для себе «цінності християнства». Поряд з цим тижневик нагадує, що Стів Джобс, місіонер IT-життя, помер в жовтні 2011 року - саме в місяць Всесвітньої Місії, яка щорічно відзначається церквами
.
      ЛЮДСТВО КОМП
ЮТЕРНОЇ ЕРИ
      Можна порівняти користувача, який сидить перед монітором і працює за настільним ПК або ноутбуком, з тією зосередженою людиною, яка молиться перед домашнім вівтарем. Здається, що робота за комп'ютером для неї не просто заняття - це культ в найдраматичнішому значенні цього слова. Тільки з глибин духовного сенсу може прийти подібна старанність і фанатична мотивація, які ми бачимо у комп'ютерних користувачів під час роботи.

      З документального фільму BBC про великі сучасні бренди, такі як Google, Microsoft, Apple, ми дізнаємося, що єпископ Букінґемський читає свою Біблію з екрану iPad і називає компанію Apple не інакше як «реліґійним феноменом». Також, автор блогу World of Apple Олександр Брукс виявив готовність піддати свій мозок скануванню під час перегляду зображень на екрані різних пристроїв, включаючи ґаджети від Apple. За результатами магнітно-резонансної томографії неврологи встановили, що при вигляді продуктів Apple у нього відбувається стимуляція тих ділянок головного мозку, які відповідають за реліґійні переживання.

      Визнаний експерт-маркетолог Мартін Ліндстром підтверджує, що в аналогічних експериментах зображення широко відомих фірмових логотипів активізує у споживачів ті ж зони мозку, що і у ченців, яких під час дослідження просили думати про Бога. Одна з представниць християнської церкви, американська черниця Джудіт Цобеляйн, є шеф-експертом Ватикану з інформаційних технологій. Свого часу вона запустила перші сервери в підвалі Апостольського палацу. Сьогодні веб-сервери Папи Римського носять імена архангелів. Наприклад, головний називається «Гавриїл» - ім'ям архангела, що сповістив Діві Марії звістку про народження Христа. Брандмауер сервера позначається як «Михаїл» на честь архангела - захисника віри. Ватиканський Інтранет, який завжди працює в режимі суворої секретності, названий «Рафаїлом» - це архангел науки, знання і цілительства
.
      БАГАТО ЛЮДЕЙ ВІРИТЬ В APPLE

      Компетенція Ватикану як «моральної інстанції» в питаннях новітніх технологій і раніше була поза сумнівами. Так, Ойґен Зенґер, австрійсько-німецький інженер і один з піонерів освоєння космічного простору, в 1958 році написав в своїй книзі під назвою «Космонавтика - технологічне подолання воєн»: «На запитання про сенс подібних підприємств (космічних подорожей) Папа Римський Пій XII сказав, що Бог, який заклав в людське серце невгамовне прагнення до пізнання, не має наміру обмежувати спроби людей підкорити космічний простір»
.
      І все ж на питання, чи дозволено молитися через Інтернет, архиєпископ Мейснер в кінці 2010 року сказав: «Не можна, адже молитва повинна відбуватися обличчям до обличчя з Богом». Однак в XXI столітті все змінюється дуже швидко. Сьогодні в онлайн-магазині App Store розміщений спеціальний додаток для підготовки прихильників римсько-католицької церкви до сповіді, яке називається Confession. Ця програма отримала схвалення американського
духовенства.
      СТІВ ДЖОБС: «У МЕНЕ НЕМАЄ НІЯКОГО ІНТЕРЕСУ ДО IT-
СЕКТИ»
      Звичайно, Стів Джобс не був істотою з надлюдськими здібностями. Він вважав себе підприємцем і, крім цього, художником. Він ніколи не був зацікавлений у тому, щоби стати шанованим усіма ґуру або главою IT-секти. У його діяльності не було прагнення видавити конкурентів, а отримання надприбутків не було для нього першорядною справою. Він намагався робити все можливе для здійснення своєї місії. І можливо, в його житті було ще щось більш значуще, ніж це.

(Автор: Петер Глазер, журналіст і письменник, вже три десятиліття стежить за розвитком цифрового світу)


П'ЯТЬ СТАТТЕЙ ІЗ ЦИКЛУ «ЦИФРОВІ РЕЛІҐІЇ»: GOOGLE ВСЕМОГУТНІЙ

 

Google рятує життя і творить неймовірне - іноді на грані реальності. Але його сутність залишається загадкою.
Ще на початку 90-х, якщо хтось говорив про пошук, то з високою часткою ймовірності він був священослужителем, вченим або приватним детективом. Тоді це слово мало два значення у повсякденному житті: мова йшла про пошук ключів від квартири чи слова у кросворді, чи навпаки, мався на увазі глобальний підтекст - наприклад, пошук сенсу життя.

До того часу комп'ютери вже пару десятиліть були звичайним інструментом для вирішення завдань, що вимагають великої кількості обчислень. Це дозволяло шукати з їхньою допомогою інформацію (спочатку тільки локально) в базах даних. Однак вміст останніх мав бути ретельно відсортованим. Тому, наприклад, для здійснення банківської транзакції і зараз необхідно вказувати спочатку прізвище, а потім ім'я.

      Потім в наше життя увійшов Інтернет з величезним масивом неупорядкованих даних, і звичний комп'ютерний безлад переріс у всесвітнє звалище текстів, картинок і відео. А потім з'явився Google.

    
ЦИФРОВЕ ХОДІННЯ ПО ВОДІ
      Компанії, що займаються пошуком, викликають асоціації з якимось голлівудським продюсером, у якого була розкішна вілла з басейном. У якийсь момент йому цього стало недостатньо - він побудував прозору доріжку з органічного скла і розмістив її прямо під поверхнею води. Іноді продюсер перетинав по ній басейн, і тоді здавалося, що він дивним чином йде по воді.

      У серпні 2003 року у співзасновника Google Сергія Бріна запитали на конференції, в який момент йому стало зрозуміло, що Google - це втілення сучасного життя. У відповідь Брін розповів історію про те, як людині з серцевим приступом врятували життя, скориставшись інформацією, швидко знайденою за допомогою даного пошуковика. Іншими словами, сьогодні Google дозволяє творити неймовірне. В США, де 46 мільйонів людей не мають медичної страховки, пошуковий сервіс можехоча б постачати безкоштовні поради
.
      Таким чином, Google стає справжньою машиною моментального виконання бажань. Пошук в мережі перетворюється для нас в питання світогляду. Більшість з того, що люди хочуть побачити, прослухати або дізнатися, спочатку має ввійтив контакт з Google. Іноді складається враження, що якщо пошуковик чогось не відображає, то цього і не існує.

      Всього кілька років тому ми підходили до вікна, щоб поглянути на термометр і дізнатися погоду. Сьогодні за цією інформацією ми вирушаємо в мережу: відкрилося нове вікно - з рядком пошуку Google. Тепер фактично кожен бере участь в грандіозному експерименті XXI століття.

      Протягом останніх десяти років пошук з корисного, але другорядного сервісу перетворився на центральний інтерфейс Інтернету. Онлайновий пошук став зрозумілим для усіх методом навігації в інформаційному просторі. Якщо ви покажете будь-якій людині у світі екран з полем введення запиту Google, він, швидше за все, буде знати, що з ним робити. Google дає людям орієнтир в заплутаний і складний час. Іноді пошук і зовсім набуває релігійного характеру. Багато людей зовсім не прагнуть знайти - їм подобається шукати.

     ПРОЦЕС ПОШУКУ ВАЖЛИВІШИЙ ЗА РЕЗУЛЬТАТ

      Якби Зигмунд Фройд, який 100 років тому виявив вплив несвідомого, скористався базою даних Google, він був би вражений. Люди питають у пошуковика про все на світі і створюють, як висловився експерт з пошукових систем Джон Беттел, «гігантську базу даних намірів» - золоту жилу для глибинного аналізу, безпрецедентну за масштабами. Чого хоче Земля? Компанія, якаможе відповісти наце питання, має доступдо ядра людської культури - і до сокровенних таємниць продажів. Іноді здається, що люди зараз неходять до психолога чи духівника, а довіряють свої найглибші переживання і устремління пошуковому рядку Google.

      Ми використовуємо Google, щоб знайтищо-небудь. Однак часи змінюються, і тепер може бути важливим виявлення того, що шукали інші. Одночасно з переможною ходою найвпливовішого пошукового гіганта народжується і нова форма світової економіки - Google-економіка. При цьому, незалежно від виду бізнесу, мова йде про те, щоб піднятисяв результатах видачі пошуку якомога вище. Для досягнення перших рядків існує ряд легальних і нелегальних способів, і на цьому заробляє ціла індустрія - пошукова оптимізація
.
     ПРИЙОМ ТІЛЬКИ ДЛЯ ПОСВЯЧЕНИХ

      За таким впливом і популярністю стоять промислові таємниці Google. За рівнем охорони алгоритмів роботи сервіс нагадує святилище, до якого мають доступ тільки верховні патріархи. Ці формули приносять у світ новий порядок - змушують людей або речі бути видимими або невидимими, важливими або неважливими
.
      Як і Біблія, яка була недоступна простим людям протягом століть та інтерпретувалася тільки священиками, новий цифровий порядок теж має свої таємниці та питання, на які немає відповіді. Google хоче надавати кожному доступ до інформаціїі зробити прозорими знання всього світу - за винятком відомостей про те, які критерії компанія для цього використовує. Алгоритми Google - набагато більша таємниця, ніж формула Coca-Cola. За оцінками окремих експертів, існує близько 200 «впливів», після яких пошукове провидіння визначає, що є релевантним і який результат «оракул» видасть користувачеві
.
      «Do not be evil» («Не будь злим») - неофіційний девіз Google. Але чи дотримується компанія даного правила сама, проконтролювати важко, так як вона не любить, коли зазирають у її карти. Після того як CNet опублікувалана своєму сайті «зайву» інформацію про виконавчого директора Еріка Шмідта, представники «корпорації добра», якчасто називають Google, цілий рік не розмовляли з цим виданням
.
    
МЕККА СВІТОВИХ ЗНАНЬ
      На конференції британських консерваторів керуючий Google вказав політикам «часів телевізора» на те, що Інтернет буде мати серйозний вплив на їх сферу діяльності в найближчі роки. Щоб показати, що пошуковий сервіс може виступатив якості інструменту політичного контролю, Шмідт розповів про прийдешній «детектор правди» на основі пошукового механізму. Він зможе перевіряти висловлювання політиків, розміщені онлайн, на істинність, а також прогнозувати підсумки виборів.

      Перші кроки в цьому напрямку вже зроблені. Ви можете пошукати на YouTube відео періоду передвиборчої гонки в США: сотні роликів з висловлюваннями кандидатів на високий пост дозволяють людям зробити свій вибір. Збір дискредитуючих цитат політиків вякості засобу впливу під час передвиборної боротьби не є чимось новим, однак зараз ці дані стали доступні широким масам. Також, Ерік Шмідт додав, що компанія хоче відкрити очі політичним лідерам.

     Є люди, які щиро вірять, що Google найбільш підходить на роль бога - причому такого, з яким можна спілкуватися напряму. Вони заснували церкву (звичайно ж, віртуальну), яка розташована за адресою www.thechurchofgoogle.com. Ентузіасти розмістили на сайті дев'ять доводів на користь божественності Google. По-перше, цей пошуковик, з деякими застереженнями, всезнаючий, так як в його індексі міститься понад 9,5 мільярдів веб сторінок. По-друге, доступ до пошуку можна отримати з будь-якого місця - а отже, він всюдисущий. По-третє, Google відповідає «молільникам». Безсмертя, яке теж є атрибутом богів, забезпечується безліччю серверів, на яких розташований сервіс. Далі згадується про його нескінченність, доброту й про те, що Google пам'ятає все.

(Автор: Петер Глазер, журналіст і письменник, вже три десятиліття стежить за розвитком цифрового світу)


ЦИКЛ СТАТТЕЙ «ЦИФРОВІ РЕЛІҐІЇ»: FACEBOOK СОЦІАЛЬНА МЕРЕЖА

 

За вісім років Марк Цукерберг залучив до своєї «віри» майже 800 млн. осіб. Він зблизивїх один з одним і спонукав до того, щоб вони говорили «Мені подобається» і приносили в жертву одну з найцінніших речей - свій час. Середньостатистичний громадянин цифрового світу проводить у Facebook по 16 годин на місяць, а всі користувачі разом узяті витрачають за цей період 10 мільярдів годин.
«ЯКІ ВАШІ РЕЛІҐІЙНІ ПЕРЕКОНАННЯ?
»
 Однак на порталі «Вікіпедія» в рубриці «Бізнес» Цукерберга можна знайти в списку атеїстів. Тут також вказано його статус у Facebook: «Реліґійні переконання - атеїст». Він згаданий в даному переліку поряд з іншими видатними людьми, виступаючими за свободу віросповідання, - наприклад, англійським друкарем Джоном Баскервіллі, ім'ям якого названо відомий вид шрифту, британським винахідником Клайвом Синклером, який в 80-і роки випустив один з перших персональних комп'ютерів Sinclair ZX
-81.
      При пошуку в Google за запитом «Марк Цукерберг реліґія», пройшовши за одним з перших посилань у списку результатів, можна прочитати, щоможлива реліґія Цукерберга - атеїзм. Щодо інших відомих особистостей у Google немає ніяких здогадок, навіть якщо поцікавитися реліґійними переконаннями далай-лами чи ще якоїсь знаменитості - в цих випадках на першій сторінці результатів пошуку Google видає посилання на відповідні статті у «Вікіпедії». До речі, римський понтифік Бенедикт XVI, звичайно, теж зареєстрований у Facebook («9866 користувачам подобається»). Правда, йому не можна підморгнути
.
СПОВІДАЛЬНЯ ДЛЯ ВСІЄЇ ПЛАНЕТИ
      Між тим Facebook став невід'ємною частиною соціальної павутини світу. Майже у кожного другого американця є акаунт в цій мережі, але 70% її учасників живуть за межами США. 15% російських користувачів Інтернету звертаються до Facebook, щоб завжди мати «під рукою» величезне співтовариство друзів і знайомих або відстежувати активність своїх кумирів. «Епоха Facebook почалася, і Марк Цукерберг - людина, яка нас до цього підвела», - писав журнал Time в грудні 2010 року, коли Цукерберг був оголошений «людиною року». У цій статті репортер описує один з небагатьох конференц-залів у штаб-квартирі Facebook в каліфорнійському Пало-Альто. Він знаходиться посеред великого офісу і видний з трьох сторін через скляні стіни
.
      Ніякої секретності - тепер повсюдно прагнуть насаджувати радикальну відвертість, використовуючи для цього особливі налаштування конфіденційності. У будь-якому випадку, така воля нереліґійного засновника «цифрової реліґії» Цукерберга. Цей атеїст не тільки спонукає сотні мільйонів людей до того, щоб вони публічно «сповідували» всі свої думки і почуття, а й прагне зробити такий образ дій найпопулярнішою формою комунікації. У січні 2010 року Цукерберг проголосив кінець особистої сфери життя - це, на його думку, вчорашній день. При цьому, запевняє творець Facebook, йдеться про цінність, яка більше нікого не цікавить. У штаб-квартирі Facebook дана відкрита модель вже стала частиною архітектури. Тут немає cubicles - невисоких перегородок у великих офісних приміщеннях, які дають працівникам хоч якесь відчуття особистого простору. Також майже відсутні стіни і кабінети - тільки обширний меблевий ландшафт. Головний виконавчий директор Facebook і «провидець» Марк Цукерберг теж не має свого кабінету
.
ВИВЕРТАЄМОСЯ НАВИВОРІТ

      Інтернет - причина того, що стіни, які нас оточують, стають всебільш прозорими і хиткими. Те, що відбувається в Мережі, нагадує сповідь безгріхів. Все про все розповідають, все стає відкритим. Суть соціальних ЗМІ полягає в тому, що ми вивертаємо свою душу навиворіт перед усім світом, а жадібні і голодні очі вбирають крихти інформації
.
      Приватна сфера - одна з найвищих цінностей нашої цивілізації. Зараз здається, що сучасне суспільство охоплено нестримним прагненням до позбавлення від таємниць і секретів. Догми християнської реліґії, які протягом двох тисячоліть впливали нанашу культуру, тьмяніють. Комп'ютерні та комунікаційні технології мають тенденцію до того, щоб стати «цифровою реліґією», адже навколо них вже сформувалися свої норми поведінки та обряди і, які церкви, вони об'єднують людей в організації
.
ТРАДИЦІЙНІ ЦЕРКВИ НЕ ВСТИГАЮТЬ

      Один голлівудський кіносценарист одного разу сказав: «Те, що ми даємо людям, - це християнське послання, яке полягає в тому, що всі ми повинні бути чесними, любити один одного і захищати слабких». Кузня грандіозних міфів перемістилася з реліґійної сфери в економічну. Великі церкви сприймаються багатьма, насамперед молоддю, як застарілі. Суспільні зміни в останні роки і десятиліття зумовили радикальну зміну цінностей. Фактично віртуалізація і глобальна інформатизація супроводжуються деякою мірою неземною, духовною компонентою. Сам комп'ютер став мультимедійним тотемом. Як домашній вівтар, він розташовується на письмових столах у всьому світі і випромінює свою шаманську енергію, яка притягує усіх навколо
.
      Марк Цукерберг має чітке уявлення про плани на свій всесвітній «храм контактів». Йому було трохи більше двадцяти, коли він відмовився від пропозиції Yahoo! на суму більше мільярда доларів - і це незважаючи на опір його інвесторів. В даний час біржові аналітики оцінюють Facebookу понад $ 100 млрд. Те, що ще кілька років тому було невеликим комп'ютерним хобі, сьогодні впливаєна життя людей в усьому світі і на спосіб організації відносин між ними. Точно так само, як 7000 років тому, на початку письмової історії, навколо Нілу, Євфрату та Тигру виникли перші цивілізації, сьогодні народність соціальних ЗМІ оселилася на березі великої ріки - «Живої стрічки». Ми живемо своїм життям тільки почасти і все більше підпадаємо під вплив приватної соціальної мережі, яка зробила свого власника вже багаторазовим мільярдером - принаймні, на папері
.
FACEBOOK
ТА БУДІВНИЦТВО ВАВИЛОНСЬКОЇ ВЕЖІ
      Культурні песимісти бачать в «машині» Facebook, що складається з фрагментів мультимедійних даних, посилань і обривків тексту («Стрічки») джерело зростаючої дезорієнтаціїі збідніння чуттєвого сприйняття, продукт розгубленого суспільства, позбавленого глибокого співпереживання, яке до теперішнього часу ґрунтувалося на духовних засадах, реліґії та філософії. Те, що залишилося, - це споживче товариство, в якому, за словами Нейла Постмана, американського дослідника ЗМІ, «перемагає той, хто вмирає з максимальною кількістю іграшок». Але часи змінюються, і скоро переможцем, можливо, буде той, хто помре з максимальною кількістю «друзів» і «послідовників» - якщо його цифрове «Я» взагалі колись помре. Зрештою, Мережа - це місце невичерпних публікацій і фотографій. Вічне життя у Facebook існує, але для цьогомає бути напис "живий"
в статусі».
      Особливо примітно те, що навіть духовні особи вважають Facebook модернізованої моделлю церкви. «Якщо Марк Цукерберг зміг створити Facebook заради своєї власної слави, то що можемо ми побудувати в якості церкви для прославлення Бога? - Задається питанням Стівен Дженджик, старший пастор церкви Elevation Church в американському штаті Нью-Джерсі. - Вавилонську вежу люди почали споруджувати заради власної слави. Цукерберг став відомим. Але вежа такі не була закінчена, а імена тих, хто її будував, були забуті».

      У 2011 році римський понтифік оголосив такі соціальні мережі, як Facebook (принаймні, для римсько-католицької церкви), місцем, яке пропонує християнам «чудові комунікативні можливості». Однак при цьому вони не повинні заміняти собою живе людське спілкування
.
СИЛЬНІШІ ЗАВДЯКИ СЛАБКИМ ЗВ'ЯЗКАМ

      Між тим соціологи Державного університету Мічигану, на загальний подив, виявили, що соціальні мережі можуть надавати позитивний вплив на людську психіку. Користувачі, які були незадоволені своїм життям або страждали від нестачі впевненості в собі і потім починали інтенсивно відвідувати соціальні мережі, такі як Facebook, виявлялися здатними створювати соціальні енергоресурси. При цьому мова йде про форму людських стосунків, яку психологи позначають як «слабкий зв'язок». Слабкі зв'язки людина має, наприклад, з однокласниками і знайомими з вечірки. Вони дуже важливі, оскільки здатні відкрити нові перспективи та можливості і дати нові імпульси, які ми більше не отримуємо від близьких людей або членів родини, які дуже добре один одного знають.

(Автор: Петер Глазер, журналіст і письменник, вже три десятиліття стежить за розвитком цифрового світу)


ЦИКЛ СТАТТЕЙ «ЦИФРОВІ РЕЛІҐІЇ»: WIKI - НАШІ ЗНАННЯ, НАША СИЛА


      У 1994 році американський програміст Уорд Каннінгем шукав назву для однієї своєї програми. З її допомогою кожен міг публікувати матеріали в Інтернеті без попереднього вивчення складних способів створення веб-сайтів. Всесвітня мережа була тоді ще дуже молодою: тільки вкінці 1993 року громадськість вперше дізналася про те, що десь розвивається щось нове під назвою World Wide Web.

     Каннінгем згадав про своє перебування на Гаваях: в міжнародному аеропорту Гонолулу хтось звернув його увагу на автобуси для перевезення пасажирів між терміналами. Вони називалися Wiki-Wiki – від гавайського слова wiki, що означає «швидкий». При цьому багато пасажирів скаржилися на те, що автобуси знаходяться в експлуатації з 1970 року і не обладнані кондиціонерами, застаріли і пересуваються надто повільно, тому згодом вони були замінені траволаторами.

     Каннінгему так сподобалося дане слово, що він назвав свій новий сайт WikiWikiWeb. «Ідея «вікі» на перший погляд може здатися дивною, - йшлося на цій сторінці, - але варто тільки один раз зануритися і пройтися по всіх посиланнях, як починаєш відчувати себе у своєму середовищі. «Вікі» – це те, за допомогою чого можна творити, це місце для ведення дискусій, скарбниця знань... та інструмент для спільної роботи. Ми не знаємо точно, що це, але ми знаємо, що воно пропонує прекрасну можливість співпраці у Всесвітній павутині, в тому числі в різних часових просторах».

КУЛЬТУРА ЗНАНЬ ЯК СВІТОВА РЕЛІҐІЯ

     «Вікі» це якась подоба величезного підприємства по «сублімації» інформації для отримання концентрованих знань. Інформаційний «виноград», що надходить від різних «садівників», на вікі-порталі з часом перетворюється на все більш концентрований, чистий і тонкий дистилят. На основі даних формується знання.

     Якщо проводити паралелі з реліґією, то «вікі» приклад відкритого співтовариства, де немає ідолів і патріархів, а предметом культу є інформація. У цьому значна відмінність від традиційних реліґійних громад. «Вікі» це сучасні проекти, що показують, чого може досягти мотивоване, повне життя співтовариство. Тут не потрібні духовенство, оскільки ступінь самоорганізації дуже високий. Приєднавшись до «вікі», можна повернути собі втрачену віру в здатність зробити свій внесок у велику спільну справу. Той, хто навертається в реліґію "вікі", вірить, що світ можна «редагувати».

     Незважаючи на велику свободу, відомі особистості - наприклад, засновник «Вікіпедії» Джиммі Вейлз – час від часу нагадують про правила. Є також і адміністратори, які в процесі своєї роботи знайшли особливі повноваження по роботі з певними статтями та в деяких випадках місяцями протистоять активним учасникам зі спірних питань (так звані «війни правок»). Однак інквізиція вже давно в минулому - замість цього існує нове почуття солідарності, що розвивається з типовою для мережі стрімкістю.

     До того як у січні 2001 року стартувала Wikipedia, Джиммі Вейлз разом з Ларрі Сенгером працював над Nupedia онлайн-енциклопедією зі складною системою контролю якості (на момент закриття проекту через три з половиною роки було завершено лише 24 статті). У «Вікіпедії» Вейлз передав контроль в руки її учасників. У вересні 2004 року кількість статей у «Вікіпедії» вперше перевищила мільйон. В даний час інформація доступна на понад 260 мовах.

     Тим часом «вікі-суперзірка» зараз вже не просто наймогутніший засіб для виконання домашніх завдань для всієї Землі. Поступово сервіс перетворюється на платформу політичного протистояння. 4 жовтня 2011 року італійська «Вікіпедія» оголосила про страйк проти державної постанови про заборону на вільне вираження думки і при спробі доступу до сторінок енциклопедії перенаправляла відвідувачів на опубліковану ноту протесту. Виявилися можливості впливу онлайн-енциклопедії: законопроект був пом'якшений, і з часу закінчення правління Берлусконі про нього більше нічого не було чутно. А 18 січня 2012 року, англомовна «Вікіпедія» на знак протесту проти двох обмежувальних законопроектів у США щодо Інтернету була закрита на 24 години. Інші інтернет-гіганти, такі як Google, Mozilla і навіть блог про кішок Icanhascheezburger, теж приєдналися до протесту. В результаті прийняття закону було скасовано.

GUTTENPLAG – ВЛАДА СПІЛЬНОТИ

     На початку 2011 року міністр оборони Німеччини Карл-Теодор Ґуттенберг після стрімкого підйому сприймався вже майже як канцлер. Однак 17 лютого в мережі з'явилася вікі-стаття під назвою GuttenPlag, в якій добровільні експерти стверджували, що більша частина докторської дисертації Ґуттенберга була просто-напросто списана. Міністр спробував спростувати всі закиди на свою адресу, але наполегливі автори «вікі» поповнювали статтю все новою і новою інформацією обтяжливого характеру. Міністру оборони довелося стати міністром самооборони. 23 лютого 2011 року Байройтський університет на підставі незаперечних доказів позбавив його докторського ступеня, а через тиждень Карл-Теодор Ґуттенберг оголосив про свою відставку.

     Ще більш показовою була «зустріч» старих і нових форм політичної влади, яка вперше відбулася роком раніше на іншому вікі-ресурсі. У 2010-му скандальний сайт WikiLeaks звернув увагу на себе і свого засновника Джуліана Ассанжа сенсаційними публікаціями: у квітні відеозаписом розстрілу мирних жителів американським вертольотом в Багдаді, у липні – 75 000 секретних американських документів щодо війни в Афганістані, у жовтні – 400 000 документів по війні в Іраку. Журналісти намагалися освоїти гору матеріалів за допомогою оригінальних інтерактивних методів обробки даних. Американські фінансові компанії, такі як PayPal, відмовилися переводити пожертви для WikiLeaks. Джуліан Ассанж та інформатор Бредлі Меннінг на повну силу відчули, що значить наступити на «хворий мозоль» великої держави.

ВІДМОВА ВІД ПРИНЦИПОВОЇ ВІДКРИТОСТІ

     Сьогодні «вікі» існують для всіх і кожного. Навіть Ватикан використовує «Вікіпедію» для складання коротких біографій кардиналів. У новому тисячолітті вікі-ресурси почали поширюватися в діловому середовищі і поступово почали замінювати собою використовувані раніше програми для комунікації та ведення документації, а також Інтранет.

     Те, що «Вікіпедія» – це відкрита система, ще не означає, що всі «вікі» повинні бути такими, тим більше, що вона відкрита не безмежно. Адміністратори можуть, зокрема, захищати окремі сторінки або на деякий час закривати можливість їх редагування – наприклад, якщо під час передвиборчої кампанії існує ризик очорнення імені одного з кандидатів. Але відкритість – це основна ідея. Є вікі-ресурси, відмінні риси яких прямо протилежні. На деяких онлайн-сервісах створюються, наприклад, тематичні сторінки, які можуть редагувати тільки співробітники.

     До фірм і державних установ, які користуються «вікі» для внутрішніх потреб, відносяться і такі значущі компанії, як Amazon, Microsoft, Intel, Adobe і новинні служби США. Томас Фінгар, колишній голова стратегічного центру Національної ради з розвідки (National Intelligence Council), мріє про створення спеціально для розвідувального співтовариства вікі-порталу Intellipedia, який буде дбати про авторство. «Це різновид «Вікіпедії» для секретних мереж, – сказав Фінгар не анонімної. Ми хочемо, щоб люди створювали собі репутацію. Якщо хтось насправді заслуговує похвали, ми хочемо, щоб і інші в мережі теж знали про його достоїнства. Якщо хтось вносить вклад в будь-яку справу, потрібно, щоб це було помічено. І якщо хтось схибив, ми хочемо, щоб про це знали всі».

СПІЛЬНА УЧАСТЬ – ЗАПОРУКА УСПІХУ

    «Вікі» вже сьогодні є відмінним інструментом, що дозволяє краще справлятися з комплексними вимогами цифрової дійсності. Його можна порівняти з композитором, який спочатку міг тільки насвистувати мелодію або награвати її на фортепіано, а зараз має в своєму розпорядженні цілий оркестр, який дозволяє йому висловлювати і просувати свої ідеї. Сьогодні нам потрібні статті, які створюються спільно, тому що нам не обійтися без колективного розуміння світу. Розрізнені точки зору не дозволяють багато чого досягнути – сучасний світ розкривається тільки при багатоперспективному підході. Без нього ми виявилися б не здатні на спільні дії. «Повна відкритість – це не єдиний аспект, – вважає Джонатан Стрей, який очолює відділення інтерактивних технологій в інформаційному агентстві Associated Press. Але певна відкритість – це головна умова».

(Автор: Петер Глазер, журналіст і письменник, вже три десятиліття стежить за розвитком цифрового світу)


ЦИКЛ СТАТТЕЙ «ЦИФРОВІ РЕЛІҐІЇ»: LINUX - ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА ВІД ЧИСТОГО СЕРЦЯ

 

     Завдяки міцній моральній основі і високій мотивації своїх послідовників Linux здатен підкорити не тільки комп'ютери, але і весь світ. Учасники проекту Spacewatch в університеті Арізони займаються пошуком комет і малих планет. 12 жовтня 1994 ними був виявлений новий астероїд, який отримав назву (9885) Linux. Ще раніше, в березні 1992-го і у вересні 1994-го, на карті зоряного неба з'явилися астероїди (9965) GNU і (9882) Stallman відповідно, названі так на честь відомої вільної операційної системи та її автора, засновника руху вільного програмного забезпечення Річарда Столлмана. Нарешті, 16 січня 1996 року зі виявленням астероїда (9793) Torvalds ім'я творця Linux Лінуса Торвальдса теж зайняло своє місце на небосхилі. Настільки високі почесті дозволяють скласти уявлення про значення, яке сьогодні відіграють дані проекти та людей, які стоять біля їх витоків, а також про масштаби заснованого ними «цифрового культу».

     Для того щоб зрозуміти, що такого незвичайного є в Linux, необхідно повернутися на пару десятиліть назад. На початку 90-х, якраз у той час, коли чотири астероїда отримали свої імена, в цифровому світі відбулася подія космічних масштабів явище Інтернету громадськості. Приготування до цього тривали чверть століття. У 1969 році відбулись відразу три знакові події, що залишили серйозний слід в історії комп'ютерної техніки. У жовтні в США вперше були об'єднані в мережу дві обчислювальні машини, які утворили перший у світі прообраз веб-вузла. Одночасно з цим в легендарній дослідній лабораторії Bell Laboratories компанії AT & T Кен Томпсон і Денніс Рітчі приступили до розробки операційної системи під назвою Unix. А в місті Гельсінкі з'явився на світ Лінус Торвальдс.

ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА ЯК СВІТОГЛЯД

     Компанія AT & T, що була підконтрольним державі постачальником послуг телефонного зв'язку, не мала права здійснювати діяльність в інших галузях ринку, наприклад в області програмного забезпечення. Тому Unix поширювалася безкоштовно, а будучи вільною операційною системою і такою, що легко переноситься, дуже швидко стала популярною. Вона прекрасно доповнила собою світ університетів і дослідницьких установ, в якому вчені, часто також у вільній і відкритій формі, намагалися отримати нові знання про світ і людину. Те, що операційна система може бути не просто алгоритмом, а цілим світоглядом, стало зрозумілим, коли у 1979 році на вільному поширенні Unix була поставлена крапка. AT & T приступила до комерціалізації програмного пакету, до якого також входила велика кількість доповнень, створених програмістами-ентузіастами. Співтовариство було розчароване.

     В цей же час з'явилася нова платформа для спілкування, яка була оголошена вільною і відкритою Unix User Network, скорочено Usenet. Вона створювалася як альтернатива до мережі Arpanet прообразу сучасного Інтернету, де в той час діяли суворі регулятивні механізми. На початку вісімдесятих Річард Столлман кинув виклик цифровому світу. Маючи намір створити UNIX-подібну операційну систему, однак вільну і не пов'язану з якими-небудь комерційними намірами і обмеженнями, він приступив до роботи над проектом GNU (скорочено від «GNU's Not Unix»). Він заснував рух вільного ПЗ і розробив ліцензію GNU General Public License (GPL), що стала правовою основою для поширення некомерційного програмного забезпечення, яка в допрацьованому варіанті використовується і дотепер. Його ідеї знайшли великий відгук. Однак для того, щоб стати повноцінною операційною системою, GNU не вистачало основного ядра.

     Навесні 1991 року комп'ютерний світ дізнався ім'я Лінуса Торвальдса. 21-річний студент-інформатик познайомився з одним із клонів Unix, операційною системою Minix, і зробив спробу дещо оптимізувати вихідний код. У якийсь момент Торвальдс зауважив, що він почав розробку власної операційної системи. 26 серпня він відправив у новинну групу Minix оголошення, яке стало знаменитим, в якому йшлося про те, що створена ним ОС «це всього лише хобі, і вона не буде великою і професійною, як GNU». Однак з цією оцінкою свого творіння Торвальдс помилився.

     Розробка Linux стала першим успішним прикладом спільної роботи світового масштабу в епоху Інтернету. Деякі сегменти цього колосального проекту куруються так званими супровідниками, причому Торвальдс є одним з них. Більш складної ієрархії просто не потрібно.

КУПИТИ ЧИ ЗНИЩИТИ LINUX НЕМОЖЛИВО

     На початку нашої ери розгалужена мережа доріг Римської імперії з численними вказівниками допомагала апостолу Павлу поширювати християнське вчення і традиції. У 1990-х мережеві засоби комунікації таким же чином сприяли утвердженню нової форми солідарності (а разом з тим і нової сили) серед раніше роз'єднаних програмістів-одинаків і груп розробників. 1 листопада 1998 року американський письменник і програміст Ерік Реймонд опублікував на своєму веб-сайті так звані «інсайдерські документи». Ці розроблені в компанії Microsoft аналітико-стратегічні записки внутрішнього характеру, що потрапили в Інтернет внаслідок витоку, містили опис стратегій, спрямованих на протидію процвітаючому руху вільного і відкритого ПЗ. Із тих документів стало абсолютно зрозумілим те, що команда розсіяних по всьому світу комп'ютерних фахівців, які працюють без керівника та заробітної плати, виявилися здатними викликати паніку у найбільшого на планеті розробника ПЗ.

     Так, з аматорського проекту, Linux з часом перетворився на конкурентоспроможний програмний продукт, який за багатьма статтями як в технічному, так і етичному плані перебував на одному рівні з дітищами традиційної програмної індустрії, а часто і перевершував їх. Будучи комерційно невразливим проектом, що створює цінності не у формі приватної власності, а у формі суспільно-корисного надбання (яке все ж можна використовувати з метою заробітку), дітище Торвальдса становить небезпеку для звичайної компанії, орієнтованої виключно на принципи ринкової економіки. Традиційно застосовувані проти конкурентів стратегії, які полягають у купівлі або «знищенні» фірми, виявляються тут марними. Linux по суті є не компанією, а віртуальним співтовариством із певною місією. А чого немає, того не можна відняти. Тим, хто трудиться не за гроші, а розглядає в якості винагороди саму роботу, не доводиться боятися ні зниження обороту, ні можливих спроб тиску.

ВИСОКА МОТИВАЦІЯ АПОЛОГЕТІВ LINUX

     Співтовариство, що сформувалося в 70-х і 80-х роках минулого століття навколо Річарда Столлман та інших відомих хакерів того часу, багато в чому нагадувало монастирську або духовну братію: як правило, це були чоловіки з густою рослинністю на обличчі, мало цікавилися матеріальними благами (за винятком комп'ютерного обладнання), що носили непоказну одяг і часто дотримувалися аскетичного способу життя. Вони занурювалися в програмний код з властивим лише глибоко релігійним людям завзяттям і обговорювали питання про те, як з його допомогою можна «оптимізувати» нашу планету. Подібно місіонерам, ці ентузіасти комп'ютерного світу і сьогодні володіють високою мотивацією, будучи одержимі вірою в те, що прийняв Linux світ стане кращим світом.

CПІВТОВАРИСТВО ДОПОМОЖЕ СТРАЖДЕННИМ

     Інсталяція Linux дещо нагадує процес запуску морського акваріуму. Це є не настільки тривіальним завданням, як у випадку зі звичайним прісноводним акваріумом. Але якщо вам вдалося подолати усі перепони, то вас можна сміливо привітати тепер ви будете плавати в океані даних як риба. Найкращою порадою, яку можна дати користувачеві, що бажає ближче познайомитися з Linux, мабуть, буде така: попросіть когось, хто вже має досвід поводження з цією операційною системою, допомогти вам на перших порах. Якщо висловитися інакше дозвольте навернути себе в цю віру. У такому випадку це не стане проблемою навіть для людей, які насторожено ставляться до реліґій. Адже Linux є реліґією для атеїстів.

     Як у християнстві існують різні конфесії православ'я, католицизм, протестантизм, так і Linux представлений великою кількістю дистрибутивів. Встановлення цієї операційної системи на комп'ютер дозволить убезпечити себе від втрати даних, а також від вірусів і шкідливого ПЗ. І як традиційні реліґії обіцяють спокутування гріхів, не вимагаючи нічого натомість, так і Linux є безкоштовним, якщо не брати до уваги тимчасові витрати на освоєння. При цьому ви неодмінно зможете відчути себе частиною глобального співтовариства. Безліч веб-сайтів пропонує корисну інформацію і новини як для новачків, так і для багаторічних служителів культу. На прикладі Linux Всесвітня павутина охоче демонструє свій потенціал у сферах глобального обміну ідеями, цифрової допомоги ближнім, а також здійснення революції в прагматичній формі.

(Автор: Петер Глазер, журналіст і письменник, вже три десятиліття стежить за розвитком цифрового світу)